Vajnorský vtáčik zaujal

10 jún 2019

Ako už je každoročne zvykom, aj tento rok na Kvetnú nedeľu 14.4.2019 sa v Dome kultúry vo Vajnoroch konalo podujatie Lésola, lésola kvjetňí ňedzela, ktoré organizuje občianske združenie Podobenka z Vajnor. Pripravili pekný program a niekoľko sprievodných akcií. Sviatočnú atmosféru podporili deti z Detského folklórneho súboru Podobenka z Vajnor. Svojim vystúpením priblížili zvyky tohto obdobia – tradičné chodenie s „lésolou“ po dedine, ktorá symbolizuje príchod jari a vynášanie „Kiselice“ (Moreny), ktorou ukončili zimné obdobie. V znamení ľudových tradícií sa niesli aj sprievodné výstavy. Návštevníci si mohli pozrieť zbierku fotografií Mareka Grebečiho pod názvom Vajnorské podobenky, na ktorých zachytil deti v ľudových krojoch a Erika Surányiová Berečiová niektoré zábery prepracovala do podoby maľovaných obrazov. 

Návštevníkom neušla ani tretia výstava Vajnorský vtáčik, ktorú pripravila Jarmila Rybánska. Viedla kurzy navrhovania a kreslenia predlôh na paličkovanie s motívom vtáčika. Inšpiráciou boli kresby Kataríny Brúderovej (1882 – 1964) ľudovej umelkyne z Vajnor, ktorá vedela vypracovať nespočetné množstvo kompozícií s motívom vtáčika. Takto sa vajnorský ornament pretransformoval do paličkovanej čipky, ktorá síce bola typická pre tento región, ale nie v tejto podobe. Pre veľký úspech sa tieto kurzy viackrát opakovali a vzbudili záujem aj za hranicami.  Vo Valašskom Meziříčí sa niekoľkokrát zišli čipkárky z rôznych kútov Čiech, aby si navrhli vlastného vtáčika a zrealizovali ho technikou paličkovania. Výsledkom bola táto neopakovateľná výstava 54 exponátov od autorov zo Slovenska a Čiech, ktorá sa prvýkrát predstavila práve vo Vajnoroch na Kvetnú nedeľu a pokračovala na Miestnom úrade ešte do konca apríla.

Veľký úspech zožali vajnorské vtáčiky aj na Festivale paličkovanej čipky v Rakoviciach (11.- 12.5.2019), ktorý každoročne organizuje klub paličkovanej čipky Bábence Krakovany. Páčili sa aj zahraničným účastníkom festivalu.  V tomto čase si zbierku paličkovaných vtáčikov môžete pozrieť v Múzeu krajky v českom meste Vamberk, kde bude ešte do konca augusta tohto roka.

Jarmila Rybánska

Radenie prác: 1) Blanka Plevová, 2) Daniela Oružinská, 3) Jarmila Rybanská, 4) Jana Madzová, 5) Jarmila Rybanská.