Vajnorský výtvarný salón sa znovu otvorí

23.3.2017
Vajnorský výtvarný salón sa znovu otvorí

V Galérii TYPO&ARS sa v sobotu 1. apríla 2017 znovu otvorí  Vajnorský výtvarný salón. Svoje diela predstaví 14 umelcov. Výstava, zaradená medzi akcie Vajnorského kultúrneho leta, trvá do 9. júla 2017. Otvorená je denne od 14.00 do 18.00, vstup voľný. Vystavené diela sú predajné.

Niečo o autoroch:

Oto Bachorík (*1933, Chtelnica) vyštudoval odbor úžitkovej grafiky a dekoratívnu maľbu. Jeho počiatočná tvorba spočívala vo výstavníckej a televíznej grafike, neskôr pokračovala v ilustrátorskej
a plagátovej tvorbe. Od roku 1980 sa venuje textilnej a maliarskej tvorbe. Jeho diela vlastnia viaceré galérie a múzeá v Bratislave, Prahe a Krakove, ako aj súkromní zberatelia v Rakúsku, Nemecku, Fínsku, Kanade, USA a Južnej Afrike.

Mária Bachoríková (*1938, Le Cressout, Francúzsko) súkromne vyštudovala keramiku u viacerých výtvarníkov. Zúčastnila sa viacerých kolektívnych a samostatných výstav na Slovensku. Jej diela „dostali nohy“ a sú roztrúsené v súkromných zbierkach po Európe v Kanade a USA.

Peter Cpin (*1947, Bratislava) v rokoch 1967-1971 vyštudoval výtvarný odbor na Pedagogickej fakulte UK v Trnave. Pracoval ako výtvarný redaktor vo vydavateľstvách Mladé letá, Egmont Neo-grafia a Roko, popri tom ilustroval desiatky kníh, hlavne pre deti. Je jeden z mála slovenských ilustrátorov, ktorý vnáša svoj jedinečný humor a jemnú iróniu do ilustrácií. Jeho ilustračná činnosť — predovšetkým pre detské knihy — bola viackrát ocenená v súťažiach Najkrajšie knihy roka Československa a Slovenska. V roku 2002 získal cenu IBBY Certificate of honour for illustration. Žije a tvorí v Modre.

Viera Čepcová (*1957, Bratislava) absolvovala Strednú priemyselnú školu grafickú v Bratislave. Riaditeľka firmy TYPO&ARS, s.r.o., spoluzakladateľka a od jej prvopočiatkov predsedkyňa OZ Združenie deti a umenie. Absolvovala viaceré odborné kurzy zamerané na paličkovanie, vitráž, výtvarné spracovanie drôtu a šperku. Zaoberá sa keramikou, tvorbou objektov, vitráží, maľbou na hodváb a šperkom. Od roku 2003 sa venuje aj lektorskej činnosti, v spolupráci s Galériou TY-PO&ARS realizuje tvorivé dielne pre deti, art-terapie pre zdravotne znevýhodnených (za ktoré v roku 2008 získala ocenenie od Slovenskej humanitnej rady), ako aj kurzy tvorivosti pre dospelých.

Andrej Čepec (*1983, Bratislava), absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave, doktorát získal na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracuje v Slovenskej akadémii vied a popri hudobných vedách relaxuje pri tvorbe keramiky.

Peter Čepec (*1954, Bratislava) – výtvarník, typograf, galerista. Absolvent Strednej priemyselnej školy grafickej a Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1990 založil s manželkou firmu TYPOARS, s.r.o. a v roku 1995 Galériu TYPO&ARS, v ktorej zrealizoval už 93 výstav výtvarných diel s domácou i zahraničnou účasťou. Vytvoril cykly olejomalieb Ulice, Zväčšeniny, Príroda, Živly, Rozprávky, Iné svety, Hudba. Od roku 1973 mal 150 samostatných i kolektívnych výstav na Slo-vensku, v Čechách, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a Taliansku. O jeho tvorbe vyšlo niekoľko monografií – Peter Čepec – cestovateľ po krajinách paradoxov (text Igor Gazdík), Iné svety (text Bohumír Bachratý), Katalóg mojich snov (text Peter Čepec). Vydal aj viacero publikácií z oblasti výtvarnej tvorby. 

Květa Fulierová (*1932, Olomouc, Česko). Absolventka Vyšší školy uměleckého průmyslu v Brne (odd. grafiky) od roku 1960 žije a tvorí v Bratislave. Od roku 1990 je členkou Slovenskej výtvarnej únie a Umeleckej besedy slovenskej. Usporiadala vyše 50 individuálnych výstav doma i v zahraničí. Venuje sa ilustrácii a knižnej grafike, kresbe, voľnej grafike, maľbe, v poslednom čase aj fotografii. Počas celej výtvarnej tvorby je jej najväčším inšpiračným zdrojom hudba, príroda a vesmír. Pre tvorbu Květy Fulierovej je príznačné, že v nej nenájdete deformáciu tvarov, drsné videnie a agresivitu. Vždy a v každej téme hľadá harmóniu, krásu a pokoj. V roku 2008 jej vyšla monografia od Bohumíra Bachratého Květoslava Fulierová — Metamorfózy hudby.

Yvonna Hanáková (*1944, Nitra), absolvovala Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave (odd. polygrafie), pokračovala Všeobecnou školou maliarskou a v roku 1969 ukončila štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (odd. úžitkovej grafiky). Odvtedy pedagogicky pôsobila na stredných školách, zameraných na polygrafiu. Je členkou Slovenskej výtvarnej únie a združenia výtvarníkov ART CLUB 60+8, žije a tvorí v Bratislave, venuje sa voľnej tvorbe (pastel), plagátu
a predovšetkým grafickému dizajnu.

Igor Kaplán (*1967, Zvolen) študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave (1985)
a Vysokej škole výtvarných umení (1995). Zúčastnil sa kolektívnych výstav doma aj v zahraničí, prevažne so Spolkom výtvarníkov Slovenska. V súčasnosti sa venuje kováčskym umelecko-reme-selným prácam a rekonštrukcii kovových prvkov. Tvorí a žije (celkom rád) vo Vajnoroch.

Martin Kellenberger (*1957, Bratislava) – významný slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Absol-voval Katedru výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Trnave. Ilustroval desiatky publikácií rôznych žánrov, ale jeho srdcovou záležitosťou sú ilustrácie pre deti. Svoje maľby a predovšetkým ilustrácie predstavil na množstve kolektívnych alebo individuálnych výstavách prakticky po celom svete. V roku 2001 získal Cenu Ľudovíta Fullu za svoju celoživotnú ilustrátorskú tvorbu, viacero cien získal aj v súťažiach Najkrajšie knihy Československa a Najkrajšie knihy Slovenska, v roku 2006 bol nominovaný na najvýznamnejšie ocenenie pre tvorcov detských kníh – Cenu Hansa Christiana Andersena.

Ivo Kříž (*1958, Humenné), absolvent STU so špecializáciou na geofyziku, pracoval v Geologickom ústave Dionýza Štúra, pokračoval vo Výskumnom ústave geodézie a kartografie, kde sa venoval technickej fotografii, neskôr na Vysokej škole výtvarných umení. Odtiaľ to bol už len krôčik k za-loženiu vlastnej firmy na veľkoplošné fotografie a k vlastnej fotografickej tvorbe.

 

Dagmar Křížová (*1959, Liptovský Mikuláš) vyštudovala stavebnú fakultu STU. Pracovala v ani-movanom filme od roku 1991 výtvarníčka v slobodnom povolaní. Absolvovala viaceré odborné kurzy zamerané na výtvarné spracovanie drôtu a šperku. 12 rokov ako externá lektorka školy remesiel
v ÚĽUVe viedla kurzy drotárskych techník a drôteného šperku a učila na základnej umeleckej škole – výtvarnom odbore. Vo svojej výtvarnej tvorbe sa venuje prevažne drotárstvu – tvorbe šperkov a ob-jektov, ale najviac drôteným sochám so zoomorfnými motívmi a modelmi dopravných prostriedkov, ktoré vystavovala ako na Slovensku, tak aj v zahraničí (Belgicko, Česko, Maďarsko, Poľsko).

 

Eliška Kukučková (*1955, Bratislava), absolventka Stredná ekonomickej školy v Bratislave, začiatky jej tvorby sa viažu s textilom, od roku 2011 sa venuje grafickej a maliarskej tvorbe, ale najradšej má prácu s hlinou, z ktorej vytvára kompozície, inšpirované prírodou a jej milovanými mačkami.

 

Michal Škrovina (*1940, Turčiansky Svätý Martin), vyštudoval architektúru v Bratislave a Prahe. Maľbe na sklo sa venuje už od začiatkov 70-tych rokov. Jeho práce zaradili do svojich zbierok viaceré české a slovenské múzeá a galérie. Vystavuje od roku 1981 – okrem Slovenska v Čechách, Fran-cúzsku a Mexiku. Námety na svoje pestré a veselé maľby čerpá z Turca - kraja jeho detstva so svoj-ráznymi postavičkami, tradíciami, poverami a humornými príbehmi. Jeho hravé maľby na sklo, oko-renené jemným humorom a iróniou, sálajú radosť zo života. Z hľadiska techniky a špecifických výrazových prostriedkov posunul maľbu na sklo zo strnulej insitnej roviny do nových hravých, humornejších a predovšetkým modernejších polôh.

 

share