Vajnorskými dožinkami oslávili Vajnory žatvu

22.8.2022
Vajnorskými dožinkami oslávili Vajnory žatvu

V sobotu 20. augusta sa Bratislave - Vajnoroch uskutočnil 17. ročník najvýznamnejšieho kultúrneho podujatia v mestskej časti, ktorým sú Vajnorské dožinky. Toto podujatie je tradičnou oslavou ukončenia žatvy. Súčasťou bolo aj odovzdanie dožinkového venca, ktorý bol tento rok tvorený až zo 6-tisíc kláskov. „Som nesmierne hrdý, že sa nám darí vo Vajnoroch udržiavať tradíciu Dožiniek s obrovskou pomocou členov Vajnorského okrášľovacieho spolku, Vajnorskej dychovky, Podobenky z Vajnor a mnohých ďalších. Moja vďaka patrí všetkým, bez ktorých by naše Dožinky nemohli byť“, povedal starosta Mestskej časti Bratislava – Vajnory Michal Vlček.

Súčasťou akcie bol aj veľký alegorický sprievod, ktorý sa presúval ulicami Vajnor a zúčastnili sa ho primátor Bratislavy Matúš Vallo, poslankyňa NR SR Anna Zemanová a ďalší vzácni hostia. Tvorili ho aj dobrovoľníci z mnohých vajnorských spolkov a združení ako je Podobenka, Vajnorský okrášľovací spolok, Via Vitis, Vajnorský vinohradnícky spolok, poľovníci, pozemkové spoločenstvo, skauti, futbalisti, hádzanári, seniori, skauti, zástupcovia Červeného kríža, miestneho poľnohospodárskeho družstva a ďalšie spolky aj jednotlivci, ktorí prispievajú k tomu, že si Vajnory zachovávajú svoj charakter dediny v meste.

„Za posledné roky, počas ktorých sa Vajnorské dožinky uskutočnili, sa etablovali na vyhľadávané spoločenské podujatie nielen v rámci Bratislavy. Jedinečný charakter mestskej časti Vajnory ako dediny v meste, jej originálnej kultúry, ľudových a folklórnych tradícii sa stelesňuje práve v tejto pre hlavné mesto jedinečnej udalosti, lákajúcej návštevníkov všetkých vekových kategórii. Som rád, že sme sa po pandemickej prestávke znova stretli bez obmedzení a na akciu mám len pozitívne odozvy. Teším sa, že v susedskej atmosfére sa dobre cítili domáci a aj naši vzácni hostia“, hovorí starosta Vajnor Michal Vlček.

Na Vajnorských dožinkách nechýbali ani remeselníci s ich výrobkami a stánkový predaj s ponukou regionálnych a iných špecialít. Podujatie uzavreli Vajnorská dychová hudba, skupiny, Vidiek, Hex a DJ Vix.

 

Bratislavská mestská časť Vajnory bude aj naďalej pokračovať v pripomínaní a udržiavaní si tradícii svojich predkov. Vajnory sú tak dedinou plnou folklórnych a ľudových tradícií priamo v hlavnom meste, čo je iste unikátne aj v európskych rozmeroch.

 

zdieľať