Knihy s ukrajinskou tematikou v Miestnej knižnici Vajnory

31 marec 2022

V rámci mesiaca knihy a podpory nášho východného suseda, ktorý v týchto dňoch čelí ťažkej vojnovej situácii sa Miestna knižnica Vajnory rozhodla zriadiť miesto s názvom "Čítame Ukrajinu".

V dvoch poličkách si tam záujemcovia nájdu viac ako dvadsiatku kníh pre dospelých s tematikou Ukrajiny aj Ruska, ktoré napísali okrem iných tiež ukrajinskí autori a autorky, prozaici aj básnici. Tieto diela hovoria o faktoch, ale aj o príbehoch a vzťahoch.

Miestna knižnica nezabúda ani na deti, pre ktorých im ich rodičia tiež môžu vybrať primeranú knižku, napríklad s ilustráciami od ukrajinských autoriek.

Mestská časť Vajnory pomáhala od vypuknutia konfliktu najrôznejšími spôsobmi aj preto, že sa u nás nachádzalo oddelenie cudzineckej polície, kde prichádzalo množstvo občanov utekajúcich pred vojnovým konfliktom. Zriadili sme tiež zberné miesto na pomoc Ukrajine, ktoré uplynulé týždne využilo množstvo občanov.

Čítaním kníh o minulosti a súčasnosti môžeme lepšie pochopiť aj geopolitickú situáciu a myslenie obyvateľov dotknutých krajín. Najmä Ukrajiny, ktorej obyvatelia čelia ťažko pochopiteľnej vojenskej agresii so stratami na ľudských životoch a obrovskými materiálnymi škodami. Zostáva len dúfať, že čím skôr nastane mier, aby sa aj ľudia na Ukrajine mohli vrátiť aspoň trocha k normálu a opäť sa venovať tomu, čo majú v bežnom živote najradšej.