Na kolesách proti rakovine

3 jún 2019

„Keď nás oslovil organizátor cyklojazdy Na kolesách proti rakovine Ján Juráš vôbec sme neváhali,“ povedal starosta Vajnôr Michal Vlček. Vajnory sa zapojili v rámci celosvetovej aktivity Challenge Day do vzájomného priateľského súperenia s mestskou časťou Lamač. Cieľom podujatia bolo rozpohybovať počas dňa čo najviac účastníkov a udržať ich v pohybe aspoň 15 minút. Vyvrcholením akcie bola symbolická cyklojazda na kolesách (myslí sa akékoľvek „presúdvadlo“  s kolesami) aby sa zviditeľnila potreba boja proti zákernej chorobe. Tradíciu začal Kanaďan Terry Fox v roku 1980, ktorý po diagnostikovaní rakoviny zabehol 5000 km aby verejnosť upozornil na túto chorobu. Obdobne ako Terry Fox v Amerike, tak Radovan Kaufman na slovenskú založil kampaň „Na kolesách proti rakovine“.  V roku 1994 ako 16 ročnému mu amputovali pravú nohu pre kostný Ewingov sarkóm a ako 24 ročnému  ľavú lopatku pre chondroblastický  osteosarkóm. Rado Kaufman sa venoval cyklistike. Jeho najväčším úspechom bola zlatá medaila v cyklistických pretekoch na 1 km s pevným štartom v olympijskom rekorde, na Paraolympiáde 2000 v Sydney. Získal aj iné športové úspechy.

Na kolesách proti rakovine existuje už 17 rokov. Do akcie sa každoročne zapojí rad obcí a miest. Jej cieľom je upozorniť verejnosť na túto zákernú chorobu a spolu z nadáciu Výskum rakoviny organizovať finančné zbierky na podporu jej výskumu.

Vo Vajnoroch sme začali už ráno 8 hodine na Základnej škole Kataríny Brúderovej. V telocvični si zacvičili žiaci z prvého aj druhého stupňa.  Predcvičoval starosta Vlček za výraznej asistencie členov športového a kultúrneho odboru úradu. Neskôr sme sa presunuli do domu kultúry kde sa zabávali a cvičili najmenší  škôlkari.  O zábavu sa postaral Miro Jilo.  Okolo obeda sme pokračovali na Základnej škole a Materskej škole Jána Pavla II.  Tu sa cvičilo vonku na školskom ihrisku.

Popoludní o 15 hodine  sa začali schádzať v Parku pod lipami záujemcovia o pohyb. Na trávniku boli pripravené športové aktivity pre záujemcov a na pódiu sa pripravoval bohatý kultúrny program.  Ten začal pred 17 hodinou vystúpením  bubnovej šou  Campana Batucada. Potom nasledovali ďalšie čísla programu zostaveného hlavne z tanečných vystúpení vhodných pre všetky vekové kategórie.  Po 18 hodine starosta Michal Vlček odštartoval symbolickú jazdu na kolesách proti rakovine ulicami dediny. Po návrate účastníkov jazdy sa starosta telefonicky spojil so starostom Lamača Lukášom Baňackým a oznámili si výsledky súperenia. Vo Vajnoroch sme rozdali 1785 účastníckych náramkov. K cyklojazde sa ich pripojilo 85 účastníkov. Vyzbierané peniažky na výskum liečby rakoviny  dosiahli  sumu1416,66 EUR. Oproti Lamaču sme boli lepší v počte účastníkov, ale aj v sume vyzbieraných finančných darov.  Za to sa starosta Vlček z pódia všetkým poďakoval, a dodal že v tomto súperení víťazí su všetci a porazeným bola rakovina.

Radovan Kaufman síce na následky choroby zomrel v roku 2003 ako 25 ročný,  ale jeho odkaz stále žije aj vo Vajnoroch. Fotoreportáž nájdete v našej Glérii.