Deň Vajnor "Dedina v meste" 14. júla 2019

nedeľa, 14. júl 2019 - 19:00 do 20:30
Tags: 
kultúra

19.00 – 20.30h Škola vajnorských tradícií - prezentácia vajnorského ornamentu, ktorý bol  zapísaný do Reprezentatívneho  zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Ukážky tradičných ľudových remesiel v podaní ľudových umelkýň z Podobenky z Vajnor. „Deti z Vajnor“ - výstava obrazov Eriky Fogas Surányiovej a výstava fotografií Mareka Grebečiho pod názvom Vajnorské podobenky.

Na „Dni Vajnor“ sa predstavia vajnorské ľudové umelkyne s ponukou dekoratívnych predmetov s vajnorským ornamentom, ale aj ručne na plátno maľovaným ornamentom. Ľudová umelkyňa Kristína Rožňovcová  prezentuje vajnorský ornament v jeho tradičnej podobe, ale aj v podobe moderných grafík inšpirovaných týmto ornamentom. Jedná sa o dekoratívne predmety do domácnosti napríklad hodiny. V jej prevedení  vajnorský ornament možno nájsť aj na kolekcii sukní, tričiek a vakov. Podujatie ponúka možnosť si umelecké výrobky zakúpiť priamo na mieste počas prezentácia Vajnor. Poľnohospodárske družstvo Vajnory, ponúkne kvalitné vajnorské vínko a obľúbenú jablkovú a hroznovú šťavu.

Pod názvom „ Vajnory Dedina v meste“  začína o 19.00h kultúrny program, vystúpením 153 ročnej Vajnorskej dychovej hudby pod vedením kapelníka Petra Pokrivčáka. Predstavia sa piesňami vo vajnorskom nárečí, ktoré sa tešia veľkej obľube. Ku kultúrnemu dianiu vo Vajnoroch patrí aj Vajnorské ochotnícke divadlo, ktoré sa bude prezentovať piesňami v podaní Igora Roya. Odznejú napríklad „HAJMÁSSY PÉTER“, či song BONI „JOJ CICA“ z Čardášovej princeznej E. Kálmána a P. Petiška, ale aj „JA SOM OPTIMISTA“ G. Dusíka a P. Braxatorisa. Svoju  16 ročnú tradíciu už má Vajnorský okrášľovací spolok, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou vajnorského kultúrneho diania a bohatstva, vajnorských dožiniek a hodov. Pracujú pod vedením Ivana Štelára. Potešia návštevníkov  nielen vajnorskými ľudovými piesňami, ale aj tancom.

Mestská časť BA – Vajnory ponúka návštevníkom Kultúrneho leta na Hlavnom námestí, kúsok  tradičnej vajnorskej kultúry a tradičného umenia z Vajnor.

Príďte si vychutnať vajnorské kultúrne dedičstvo!