Staré letisko zostane aj po oplotení otvorené verejnosti

Staré letisko zostane aj po oplotení otvorené verejnosti

Vlastník pozemku letiska (Stará tehelňa, s.r.o.) plánuje budúci týždeň začať s jeho oplotením. Situáciu sme sa ako mestská časť snažili riešiť dlhodobo. Areál v stave v akom bol doteraz, sa bohužiaľ stal miestom čiernych skládok, schádzania sa rôznych asociálnych živlov a ďalších nelegálnych aktivít.

Vlastník požiadal ešte v roku 2020 o súhlas s oplotením. Keďže areál vnímame ako oddychové miesto na voľný čas - prechádzky, beh, venčenie psov - aktívne sme sa snažili apelovať na vlastníka hľadať spôsob ako ho nechať verejne prístupné. Ako mestská časť sme uskutočnili viaceré osvetové aktivity. Cez sociálne siete, Vajnorské novinky a ďalšie informačné kanály sme vyzvali ľudí, aby sa na mieste nerobili čierne skládky, inak budeme musieť súhlasiť s oplotením. Bohužiaľ to nepomohlo a čierne skládky a schádzanie rôznych pofidérnych indivíduí sa na mieste opakovalo ďalej. Časť skládky sme v zmysle zákona o odpadoch dokonca museli odstrániť na vlastné a nemalé náklady (vo veci čiernych skládok je vedených niekoľko trestných konaní).

Výsledok je, že ak sme chceli zabrániť čiernym skládkam, hromadeniu odpadu a ďalším nelegálnym aktivitám, nebola iná možnosť ako oplotenie povoliť. Napriek tomu sme sa s vlastníkom dohodli, že priestor zostane od obchodného centra Vajnorie stále otvorený pre ľudí, ktorí v areáli majú záujem o voľnočasové aktivity. Staré letisko bude prístupné pre všetkých, ktorí tam budú chcieť športovať, prechádzať sa, venčiť psov a inak tráviť voľný čas. Z tohto pohľadu sa vo využívaní areálu pre širokú verejnosť nič podstatné nezmení.

Pripájame aj vyjadrenie vlastníka pozemku:

"Vážení obyvatelia, milí susedia,

v najbližšom čase začne vlastník pozemkov bývalého športového letiska vo Vajnoroch realizovať oplotenie areálu. Je to nevyhnutné, aby zabránil neustálemu navážaniu odpadu a vytváraniu čiernych skládok. Vlastník nemôže znášať riziko sankcií a trestnoprávneho postihu za znečistenie životného prostredia, ktoré nespôsobil. Samozrejme, vlastník pozemkov si je vedomý, že pôvodcami odpadu nie sú nevyhnutne obyvatelia Vajnôr. Areál nezostane pre vás uzatvorený. Aj na základe komunikácie s vedením mestskej časti necháva vlastník dvere otvorené pre športovanie, voľnočasové aktivity a domácich miláčikov. Vstup na pozemok bude možný cez vchod za OC Vajnoria. Pozemok bude monitorovaný. Prosíme o zachovanie poriadku, aby mohol areál zostať naďalej otvorený."

zdieľať