Vedeli ste, že Bratislave z vybraných daní z príjmov občanov (cca 450 miliónov Eur) NEZOSTANE ani polovica ?

Od Vajnory
12.10.2015
Vedeli ste, že Bratislave z vybraných daní z príjmov občanov (cca 450 miliónov Eur) NEZOSTANE ani polovica ?

V roku 2004 sa urobili dočasné opatrenia na financovanie samospráv po fiškálnej decentralizácií platnej od 1.1.2015 a tie dočasné opatrenia trvajú nariadením vlády NV 668/04 doteraz. Teda veľká krivda na financovaní Bratislavy, ale aj samosprávy ako takej stále nesystematicky pokračuje ďalej. 

Ako by ste tu žijúci bratislavčania nazvali fakt, že Vy tu žijúci ľudia v meste cca 465 tisíc s trvalým pobytom (nehovoriac o denne sem prichádzajúcich cca 140tis ľuďoch z akéhokoľvek dôvodu –štúdium, práca, kultúra, nemocnica....) dáte do spoločnej kasy štátu podhodnoteným odhadom cca 400 - 450mil Eur (spresnenie môže byť ešte väčšie) čo je cca 25% a asi aj viac z celej dane z FO vybranej na celom Slovensku a naspäť Vám štát dá len 10,6% teda určite menej ako polovicu toho čo tu občania bratislavčania zaplatia na dani z príjmov a čo má byť podľa SPRAVODLIVOSTI vrátené naspäť ako zdroj financovania hlavného mesta Slovenska. Vráti sa späť len 153 mil Eur tento rok do Bratislavy teda asi 35-40%? Bratislave nedostane naspäť ani polovicu toho čo do spoločnej kasy štátu dá.

Keby nám štát dal aspoň 75% toho čo máme dostať tak máme ročný rozpočet o cca 80-100 mil eur vyšší (nie tie urážajúce pôžičky 7,5mil Eur čo treba splatiť vláde a pritom mestá Žilina a Košice boli vládou stovkami miliónov oddĺžené) a môžeme pomýšľať aj o rozvoji a nielen o splácaní dlhu s mementom nútenej správy nad sebou a , ale aj toľko potrebnej rekonštrukcií dopravnej infraštruktúry - ciest, chodníkov, lepšej čistote v meste, ale aj o vyššej bezpečnosti čo lepšej hromadnej doprave a lepších športoviskách a voľnočasových aktivitách či mestských či mestkočastných a samozrejme toľko potrebných cyklotrasách ako do práce tak aj na relax do prírody atď atď.

Bruselská Chiméra o „ 6. Najbohatšom regióne – Bratislavskom kraji „ teda mesta a okresov okolo neho čo vyberie od ľudí 65% dane z príjmov FO z celého Slovenska 1.258 mld Eur z 1.908 mld Eur je teda úplným klamstvom pred Bruselom keď vlastné vlády tomuto bratislavskému regiónu - mesto a okolie nechajú ani nie polovicu a teda reálne je Bratislava asi na konci miest ak nie na konci hlavných miest štátov EÚ.

Riešením nie je ukracovať iné samosprávy na Slovensku to by nás ako hlavné mesto nectilo vôbec, ale riešenie majú už roky v susednom Česku. Tam porovnateľne veľké samosprávy so slovenskými majú o 50-100% vyššie príjmy, lebo samosprávy majú podiel aj na časti DPH a DzPPO (z firiem v sídlach ich samospráv – regiónov –firmy radšej zaplatia samospráve, aby mali krajšie okolie v meste , kde sídlia ako do bezodnej a kalnej pokladnice štátu, kde môžu skončiť v nejakom tunely či v CTčku .....). 

Susedné Brno o 20% menšie ako Bratislava ma o polovicu vyšší rozpočet ako Bratislava hlavné mesto SR. S takýmto riešením by určite súhlasili aj samosprávy po celom Slovensku čí už v Komárne, Štúrove, Tvrdošíne, Trstenej, či v Zvolene, Trebišove, Martine i Košiciach a Prešove či v Štrbe. Je jasné , že dočasný systém financovania samospráv je prekonaný a treba ho zmeniť a to nielen na prospech Bratislavy, ale na prospech ľudí žijúcich v slovenských mestách a obciach. To však táto vláda neurobí pred voľbami ani svojim a ani pre Bratislavu, ktorá roky neposlúcha. 

http://www.tvba.sk/home/preco-musime-platit-viac-za-dan-z-nehnutelnosti-/

zdieľať